Posted inActualitate

Dunărea Brăila a pierdut finala mică a EHF European League la loviturile de departajare • ProBraila • Stiri Braila

Duminică după amiază, de la ora 16.00, la Graz, HC Dunărea Brăila a jucat finala mică a EHF European League, cu Neptunes Nantes. Meciul a fost dramatic, iar câștigătoarea medaliilor de bronz a fost desemnată în urma loviturilor de departajare, de la 7 metri. La finalul timpului regulamentar scoru a fost 33-33, după o revenire senzațională a echipei din Brăila, de la 19-26 în minutul 41, la 32-31 în minutul 59.

Nantes a avut primul atac al meciului, dar primul gol a fost marcat de Dunărea Brăila, prin Kanaval. Franțuzoaicele au marcat apoi prin Horacek și Grandveau. Jezic a egalat la 2 în minutul 3, dar în următoarele 7 minute echipa antrenată de Jan Leslie nu au mai marcat niciun gol și au primit cinci, iar scorul a devenit 2-7. Următorul gol al Dunării a fost marcat în minutul 11, de Araujo, cu o aruncare cu efect din extremă. Kanaval a marcat și ea, în poarta goală, cu o aruncare de pe propriul semicerc de 9 metri. Franțuzoaicele s-au distanțat din nou la 5 goluri, scor 5-10 în minutul 12, după un contraatac declanșat în urma unei pase care nici nu ar trebui să se ia în considerare la un astfel de meci, pe care a încercat să o dea Liscevic. Brăila s-a apropiat apoi la două goluri, 9-10, Nantes s-a distanțat la 4 goluri, apoi Kanaval a marcat un gol frumos, în vinclul porții apărate de Andre. La scorul de 11-15 Horacek a ratat o aruncare de la 7 metri, iar imediat Brăila a marcat prin Araujo, din inter, post pe care a mai jucat în perioada Hrupec, când Brăila ducea lipsă de jucătoare la linia de 9 metri și s-a jucat cu multe improvizații. La finalul primelor 30 de minute scorul a fost 14-18, după ce în ultimul minut Ahanda a aruncat în bară,