Posted inActualitate

Victorie la 11 goluri diferență pentru Dunărea Brăila după ce în minutul 49 scorul era 28-26 • ProBraila • Stiri Braila

HC Dunărea Brăila a învins fără drept de apel pe CS Minaur Baia Mare într-un meci restanță din etapa a 19-a din Liga Florilor. Meciul nu a fost chiar unul la discreția echipei lui Jan Leslie, echilibrul păstrându-se până aproape de minutul 50, dar la final scorul a fost 40-29 (17-15) pentru echipa din Brăila. Meciul a însemnat și debutul al prima echipă a Dunării Brăila a tinerei Beatrice Raicea, care a fost pe teren circa 11 minute și a marcat două goluri din 3 aruncări la poartă.

După ce ambele echipe au început cu două atacuri ratate, trimițând mingea în barele porților, Dunărea a deschis scorul în minutul 3 și s-a distanțat la 3-0 în mai puți de un minut și jumătate. Băimărencele au revenit și au reușit să egaleze la 4 în minutul 7. Dunărea s-a distanțat apoi la două goluri, iar la scorul de 9-7 Da Rocha a ratat o aruncare de la 7 metri și a ratat desprinderea Brăilei la 3 goluri. Cum ratările se răzbună Minaur a reușit să egaleze, scor 9-9 în minutul 16. Cele două echipe au mai fost la egalitate o singură dată, la scorul de 10-10, după care Dunărea s-a distanțat la 4 goluri, 14-10 în minutul 25. În minutul 28 Dunărea conducea cu 17-13, dar la pauză s-a intrat la scorul de 17-15.

După pauză Dunărea a marcat primul gol, prin Kanaval, iar în minutul 34 Borș a redus handicapul la un singur gol, scor 18-17. De la 21-20 în minutul 38 Jezic și Gonzalez a dus din nou diferența la 3 goluri, iar în minutul 41 Jezic a refăcut diferența de 4 goluri. Minaur a redus handicapul la două goluri, dar din minutul 49, când scorul era 28-26,Dunărea a pus stăpânire pe joc și nu le-a mai lăsat pe oaspete să se apropie.